top of page

Budú predčasné voľby

Koaličná strana Most-Híd sa včera rozhodla opustiť vládnu koalíciu. Chce sa s koaličnými partnermi dohodnúť na predčasných voľbách, ktoré by sa mali konať čo najskôr. Smer to odmieta, vláda ale bez poslancov Most-Híd nebude mať v parlamente väčšinu. Strany Smer a SNS majú spolu len 64 poslancov v 150-člennom parlamente, plus majú podporu 3-4 nezaradených.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) včera oznámil, že o niekoľko dní odstúpi z funkcie, aby upokojil politickú situáciu. Neuviedol, či ostáva v politike. Policajný prezident Tibor Gašpar zatiaľ ostáva vo funkcii.

Koaličná strana SNS je pripravená na diskusiu o rekonštrukcii vlády o predčasných voľbách, vyhlásil jej šéf Andrej Danko.

Za predčasné voľby sú opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a Kotlebova ĽSNS, ako aj nové strany Spolu a Progresívne Slovensko. Na ich zvolanie je potrebných 90 hlasov v parlamente (alebo aby parlament nebol tri mesiace uznášaniaschopný) a potrebný je tak aj súhlas strán Smer a SNS. Termín volieb je otázny. Nestihnú sa zvolať do konca júna a cez leto ich politici nebudú chcieť. Septembrový termín je príliš blízko komunálnym voľbám, ktoré budú v novembri. Prezident Andrej Kiska preferuje novembrový termín, Most-Híd ich chce „oveľa skôr”. Až do predčasných volieb bude fungovať súčasná vláda.

Táto správa je z Ekonomiky DNES, denného prehľadu najdôležitejších ekonomických správ zo Slovenska.

This news is from the Slovak Business News TODAY, one-page summary of all the important Slovak business news.

bottom of page