Jednoznačným víťazom volieb je Igor Matovič

Jednoznačným víťazom volieb je Igor Matovič a jeho protikorupčné hnutie OĽaNO:

výsledok poslanci

OĽaNO 25,0% 53

Smer 18,3% 38

Sme rodina 8,2% 17

ĽSNS 8,0% 17

SaS 6,2% 13

Za ľudí 5,8% 12

OĽaNO, ktoré malo ešte v novembri preferencie iba tesne nad 5%, malo silný záver kampane a uveriteľné posolstvo boja proti korupcii. Jedným z prekvapení je silný výsledok strany Smer, ktorej pomohlo schvaľovanie 13. dôchodku tesne pred voľbami. Robert Fico chce ostať na čele strany. Ďalším prekvapením je, že koalícia PS/Spolu sa nedostala do parlamentu. Potrebovala 7% a získala 6,97%. Do parlamentu sa opäť nedostala strana KDH (4,7%) a koaliční partneri Smeru―SNS (3,2%) a Most-Híd (2,1%)―mali veľmi slabé výsledky. Médiá špekulujú, že Andrej Kiska by pre slabý výsledok svojej strany mohol odísť z politiky. Strany, ktoré sa nedostali do parlamentu, získali až 29% hlasov (13% v roku 2016). V parlamente tak prvýkrát nebudú zástupcovia maďarskej menšiny. Volebná účasť bola 65,8%, pred štyrmi rokmi to bolo 59,8%.

Igor Matovič po voľbách vyhlásil, že sa pokúsi postaviť koalíciu s ústavnou väčšinou 90 hlasov v parlamente. Na to potrebuje koalíciu so stranami Sme rodina, SaS a Za ľudí a prvé rokovania spustil už včera. Spolu by mali 95 hlasov. Takúto väčšinu chce využiť napr. na zmenu pravidiel voľby špeciálneho prokurátora a presadenie bezpečnostných previerok sudcov. V parlamente sa posilnili konzervatívne sily a dve zo štyroch vládnych strán sú populistické, čo znižuje vôľu robiť nepopulárne opatrenia.

O programe budúcej vlády sa dá iba špekulovať, ale bude viac pro-biznis ako program odchádzajúcej vlády. Zrejme zruší povinné stravné lístky, posilní kompetencie útvaru Hodnota za peniaze, Najvyššieho kontrolného úradu a Protimonopolného úradu, či zvýši transparentnosť štátnych firiem. Znižovanie daní sa vzhľadom na stav verejných financií neočakáva. Sme rodina bude trvať na 10-násobnom raste verejných investícií do železníc a diaľnic a masívnej výstavbe nájomných bytov cez nové dlhy, zvyšné strany ale tento plán odmietajú.

Štát zaplatí stranám, ktoré získali aspoň 3% hlasov, v najbližších štyroch rokoch 74 mil. €. Najviac získajú OĽaNO (20,7 mil. €), Smer (15,3 mil. €) a Sme rodina (7,2 mil. €).

Táto správa je z Ekonomiky DNES, denného prehľadu najdôležitejších ekonomických správ zo Slovenska.

This news is from the Slovak Business News TODAY, one-page summary of all the important Slovak business news.