top of page

V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič

V druhom kole prezidentských volieb sa 30. marca stretne Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič, rozhodli v sobotu voliči v sobotňajšom prvom kole pri účasti 49%:

Zuzana Čaputová 40,6%

Maroš Šefčovič 18,7%

Štefan Harabin 14,4%

Marian Kotleba 10,4%

František Mikloško 5,7%

Béla Bugár 3,1%

Pozitívne je, že v čase rastúcej vlny populizmu a nacionalizmu v Európe sa do druhého kola dostali dvaja slušní, pro-EÚ kandidáti. Menej pozitívne je, že kandidáti spájaní s korupciou (Smer), justičnou mafiou (Harabin) a nacizmom (Kotleba) dostali 44% hlasov.

Čaputová v druhom kole získa 64% hlasov, ukázal prieskum agentúry Focus z 15. marca, ktorý presne predpovedal výsledky prvého kola. Získa hlasy malej časti podporovateľov Harabina a Kotlebu a polovicu hlasov pre Mikloška. Šefčoviča podporí väčšia časť voličov Harabina a Kotlebu.

Šefčovič, ktorý ako bruselský úradník ešte nedávno zastával liberálne postoje v otázkach LGBTI či migrácie, sa v prezidentských voľbách prezentuje ako konzervatívny kandidát a hovorí o druhom kole ako o referende o superliberálnej agende Čaputovej. Neúspešne sa snaží dištancovať od Smeru, ktorý ho nominoval a platí mu kampaň. Čaputová kampaň financuje z drobných príspevkov od podporovateľov a zdôrazňuje, že jej liberálne názory nebudú súčasťou prezidentskej agendy.

(N/2)

Táto správa je z Ekonomiky DNES, denného prehľadu najdôležitejších ekonomických správ zo Slovenska.

This news is from the Slovak Business News TODAY, one-page summary of all the important Slovak business news.

bottom of page