top of page

Koalícia chce znižovať dane

Koaličná strana SNS predloží v parlamente návrh na zníženie dane z príjmu právnických osôb z 21% na 15% a DPH na všetky potraviny a printové médiá z 20% na 10%. Tiež chce zrušiť koncesionárske poplatky pre seniorov a zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa v reštauráciách. Odmieta, aby o návrhoch najprv rokovala Koaličná rada a vláda. Minister financií Peter Kažimír (Smer) poukazuje na to, že opatrenia by znížili príjmy štátu o 1,5 mld € ročne (2% HDP). Most-Híd návrhy nepodporí a kritizoval aj stranu Smer, že bez rokovaní s koaličnými partnermi ohlásila zvýšenie minimálnej mzdy na 600 €. Považuje to za preteky v populizme.

Premiér Peter Pellegrini uviedol, že o návrhoch SNS sa bude rokovať, radšej by ale znížil dane pre pracujúcich. Argumentuje tým, že 80% daní na Slovensku platia nadnárodné spoločnosti a nižšie korporátne dane budú znamenať vyššie dividendy platené do zahraničia.

Šéf SNS Andrej Danko považuje za porušenie koaličnej dohody, že Peter Kažimír sa vyjadruje k ich návrhom. „Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude zúčastňovať na zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2020,” vysvetlil. Podľa podpredsedu vlády Richarda Rašiho sa Smer ešte o nástupcovi Kažimíra nerozhodol, okrem Františka Imreczeho a Ladislava Kamenického sú v hre aj iné mená.

Táto správa je z Ekonomiky DNES, denného prehľadu najdôležitejších ekonomických správ zo Slovenska.

This news is from the Slovak Business News TODAY, one-page summary of all the important Slovak business news.

bottom of page