top of page

Nová vláda s Ficom v pozadí

Prezident Andrej Kiska včera menoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho. Odchádzajúci premiér Robert Fico bol na čele vlády 10 z posledných 12 rokov a odísť ho donútila nedôvera občanov. Tí sú presvedčení, že jeho vláda a strana sú príliš vo vleku oligarchov a mafiánov na to, aby dokázali vyšetriť vraždu novinára Jána Kuciaka. Dôveru vo vládu a štát má pomôcť vrátiť nový premiér Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker.

Programové vyhlásenie vlády bude totožné s tým z roku 2016. Obsahuje dokonca aj plány na slovenské predsedníctvo EÚ v druhom polroku 2016. Parlament o ňom začne rokovať dnes.

Primátorom Košíc, druhého najväčšieho mesta na Slovensku, bude Martin Petruško zo Smeru, doterajší námestník Richarda Rašiho, ktorý sa stal vicepremiérom.

Pellegrini sa rozhodol nevyužívať služby Erika Tomáša, dlhoročného mediálneho poradcu Roberta Fica. Tomáš tak bude pokračovať ako Ficov poradca. Chcel byť ministrom kultúry, narazil ale na odpor umelcov.

Po Poľsku a Rumunsku je Slovensko ďalšou krajinou, kde sa o moc delí silný predseda vládnej strany a ľahko nahraditeľný premiér. Liviu Dragnea, predseda najsilnejšej strany v Rumunsku, od roku 2015 vymenil už dvoch premiérov, ktorí sa stali príliš nezávislými. Premiérom nemôže byť, keďže bol podmienečne odsúdený za zneužitie moci a obvinený z korupcie. Jeho hlavnou agendou sú zmeny v súdnictve, aby nešiel do väzenia za korupciu. Predseda poľskej vládnej strany PiS Jaroslaw Kaczyński zatiaľ vymenil iba jedného premiéra, aj on presadil zmeny na súdoch.

Táto správa je z Ekonomiky DNES, denného prehľadu najdôležitejších ekonomických správ zo Slovenska.

This news is from the Slovak Business News TODAY, one-page summary of all the important Slovak business news.

bottom of page